Rozměry pneumatik

Jedná se o základní informaci, kterou je třeba zjistit při výběru nové pneumatiky. Tento rozměr včetně indexu rychlosti a indexu nosnosti máte uveden v technickém průkazu vozidla. Není povoleno používat jiné rozměry pneumatik než uvedené v TP vozidla Na jedné nápravě by vždy měli být pneumatiky stejné značky, rozměru, konstrukce.

Co je to rychlostní index?

Je to hodnota označená písmenem, která udává, na jakou maximální rychlost je pneumatika stavěna.

Tuto konstrukční rychlost by neměl řidič nikdy překročit. Standardně je rychlostní index označen písmeny Q, R, S, T, U, H. V. W, Y. Výjimkou je pouze označení ZR, které označuje speciální konstrukci pro rychlosti nad 240 km/hod.

Rychlostní index u letních pneumatik

U letních dezénů neexistuje výjimka a není možné použit pneumatiku s nižším rychlostním indexem. Je nezbytné jezdit na pláštích s rychlostním indexem uvedeným v technickém průkazu, nebo tato hodnota musí být vyšší.

Rychlostní index u zimních pneumatik

Pouze u zimních pneumatik může být rychlostní index nižší, než jaký je uveden v technickém průkazu. V autě pak musíte mít upozornění na tuto nižší maximální rychlost v zorném úhlu řidiče. Toto upozornění může mít podobu cedulky nebo nálepky s uvedenou hodnotou. Případně si můžete nastavit maximální rychlost přímo v palubním počítači.

Kupovat pneu s vyšším rychlostním indexem nemá smysl

Nemá smysl kupovat pneumatiky s vyšším rychlostním indexem v naději, že jsou tužší a najedete s nimi více kilometrů. O něco málo jsou totiž tužší pouze dezénové bloky, kdy běžný řidič nemá šanci poznat rozdíl.

Co znamenají základní rozměry pneumatik?

Rozměr pneumatik se uvádí ve formátu: např. 205/55 R16 85 T

  • Číslo 205 udává šířku pneumatiky a tato hodnota je uvedena v milimetrech.
  • Číslo 55 udává výšku profilu v procentech (šířky pneumatiky), zde jde o hodnotu 55% z 205 mm, což je 113 mm.
  • Písmeno R označuje radiální konstrukci pláště pneumatiky
  • Číslo 16 udává průměr ráfku v palcích (1″ palec = 2,54 cm) Číslo 91 udává index nosnosti nebo také hmotnostní index
  • Číslo H udává index rychlosti

Kontrola stavu hloubky vzorku

Úroveň minimální bezpečné hloubky drážek dezénu pneumatiky signalizuji tzv. indikátory opotřebení. Jedná se o malé výstupky umístěné přímo v drážkách vysoké 1,6 mm – ty odpovídají minimální zákonem stanovené hloubce dezénu letních pneumatik. Pokud se tedy začnou sjíždět již i tyto indikátory, je nejvyšší čas na výměnu pneumatik. Pro vaši bezpečnost a i peněženku při kontrole je bezpečnější pneumatiky přezout ještě než se dostanete opotřebení pneumatiky na úroveň těchto indikátorů.

  • U zimních pneumatik je povolena minimální hloubka dezénu 4 mm.
  • U letních pneumatik je povolena minimální hloubka dezénu 1,6 mm.
  • Minimální hloubka dezénu u motocyklových pneumatik je také 1,6 mm.

Doporučená hloubka dezénu.

Odborníci doporučuji používat pneumatiky s hloubkou dezénu nad 4mm u zimních pneu a u letních pneumatik nad 3 mm. Pod tyto hodnoty hloubky dezénových drážek pneumatiky výrazně ztrácejí své kvalitativní a bezpečnostní vlastnosti. Pneumatiky ojeté pod tuto hranici nedokáží spolehlivě odvádět vodu a zvyšuje se pravděpodobnost vzniku smyku či aquaplaningu.

  • I tlak v pneumatikách je doporučeno kontrolovat a upravovat pravidelně, jedině tak dosáhnete nejen optimální životnosti pneumatik, ale především jejich bezpečné a správné funkce.
  • Měření tlaku pneumatik by se mělo vždy provádět před jízdou, tedy na pneumatikách nezahřátých provozem.

Nosnostní index

Co je to nosnostní index?

Nosnostní index (někdy také nazývaný hmotnostní nebo zátěžový index) udává, jaké maximální zatížení může jedna pneumatika unést. Hodnoty nosnostního indexu platí pro všechny pneumatiky bez ohledu na značku nebo zemi původu. Hodnoty nosnostního indexu najdete v technickém průkaze automobilu.
Označení nosnostního indexu má podobu čísla (od 50 do 124) a nejčastěji ho najdete za rozměrem pláště ve spojení s rychlostním indexem.

Zapsání nosnostního indexu: příklad v rozměru „195/65 R15 951-1“ je hmotnostní index číslo „95“. Podle tabulky pak rozklíčujete, že 95 = nosnost 690 kg na jednu pneumatiku.

Rozhoduje technický průkaz

Hodnota indexu (LI = load index = Ni = nosnostní index) je vždy uvedena v technickém průkazu vozidla. V žádném případě nesmíte použít gumy s nižším nosnostním indexem než je uvedeno v technickém průkaze vozidla, vyšší hodnoty však (logicky) povoleny jsou. Vyšši index nosnosti u pneumatik ztěžuje jejich proražení, ale s tím zároveň sebou přináší menši komfort při jízdě.

Zesílené pneumatiky

Pláště mohou být také zesílené. V takovém případě mohou být označeny písmeny XL (extra load) nebo RF (reinforced). V praxi to znamená, že má dezén zesílené nejen bočnice. Vyztužený je také celý podklad běhounu a uložení dezénových bloků. Primárním důvodem je odolnost vůči mechanickému poškození, defektu nebo necitlivému najíždění např. na obrubník. Stejně ta se ale pneumatiky zesilují proto, aby se lépe vyrovnaly s vysokým výkonem vozu, kdy na ně např. v zatáčkách působí enormní sily.

Telefon

+420 721 962 052